Достапни линкови

Тајван: Парализиран копнениот и воздушниот сообраќај поради тајфун


Тајфунот Хаитанг денеска го парализира копнениот и воздушниот сообраќај на Тајван, прекинувајќи го снабдувањето со електрична енергија. Во пустошот на тајфунот на Тајван се уништени милион домови, а 14 лица се повредени. Од друга страна, ураганот Емили го погоди карибскиот брег на Мексико чии летовалишта ги напуштија илјадници туристи. Во Шпанија пак вчера загинаа најмалку 14 пожарникари во гаснењето на пожарите од кои секое лето горат по неколку илјади хектари шума во оваа земја и соседна Португалија.
XS
SM
MD
LG