Достапни линкови

Вашингтон: Буш нареди помош за трупите на Африканската унија во Дарфур


Американскиот претседател Џорџ Буш му нареди на Пентагон да потроши 6 милиони долари како помош за трупите на Африканската Унија во суданскиот регион Дарфур. Оваа одлука доаѓа по посетата на регионот на државниот секретар Кондолиза Рајс. Во Дарфур илјадници луѓе се убиени а два милиона се раселени во две годишната граѓанска војна а арапските милитанти на Џанаџвед подржани од суданската влада се обинуваат за убиства, палежи и силувања.
XS
SM
MD
LG