Достапни линкови

Пекинг: Половина милион луѓе евакуирани поради поплави


Околу 450 илјади луѓе се евакуиреани од подрачјата погодени од поплави во југозападна Кина, додека билансот на жртвите изнесува 37, јави кинеската државна телевизија. 7 лица се водат за изчезнати во поплавите и лизгањето на земјиштето во провинцијата Сичуан, кои г предизвикаа обилните врнежи од дожд. Во оделни подрљачја се проценува дека се работи за најголеми количини врнежи од дожд во изминатиов век, се наведува во извештајот.
XS
SM
MD
LG