Достапни линкови

Багдад: Најмалку 34 загинати во два бомбашки напади


Најмалку 34 лица загинале а над 50 се повредени во два одвоени бомбашки напада во Багдад и Киркук утринава , јавуваат агенциите. Бомбаш самоубица го активирал експлозивот кој го носел под јакна во близина на центарот за регрутација во западен Багдад, при што загинале најмалку 21 лица додека над 30 биле ранети, соопштија полициски извори. Истовремено , 3 лица загинале а 10 се ранети во сличен напад извршен во зградата на локалнта власт во Киркук во северен Ирак.
XS
SM
MD
LG