Достапни линкови

Индија: Полицијата во борбена готовност по нападот врз Аидоџиа


Индиската полиција е во состојба на борбена готовност следствено нападот врз Аидоџиа град свет за индусите и муслиманите. Индуските националисти повикаа на масовни протести откако во овој град беше нападнато индуското светилиште при што во борбите со полицијата загинаа пет напаѓачи. Засега никој не ја прифати одговорноста, а Индија и Пакистан го осудија нападот.
XS
SM
MD
LG