Достапни линкови

Копенхаген: Посета на американскиот претседател Џорџ Буш


Данскиот премиер Андрес Фог Расмунсен денеска го послужи американскиот претседател Џорџ Буш со парче торта по повод неговиот 59 роденден за време на кратката посета на Копенхаген на пат кон Шкотска на самитот на Г – 8. Разговорите Буш – Расмунсен се фокусирани на Ирак каде што Данска има 500 војници и на Адганистан. Околу 200 анти Бушови демонстранти протестираа во Копенхаген, а се очекува зголемување на протестите пред неговото заминување за Шкотска.
XS
SM
MD
LG