Достапни линкови

Брисел: Парламентарните избори во Албанија во согласност со демократските норми


Парламентарните избори во Албанија беа во согласност со демократските норми, изјави синоќа Еврокомесарот за проширување Оли Рен. Тој, како и Еврокомесарот Хавиер Солана побара грешките и прекршоците и нерегуларностите да се испитаат и поправат за да не се повторат во иднина.. ОБСЕ вчера оцени дека неделните избори биле само делумно во согласнот со европските норми и стандарди. Официјакни резултати се уште нема, а се смета дека води опозиционата Демократска Партија на Сали Бериша.
XS
SM
MD
LG