Достапни линкови

Сингапур: В среда одлука за градот домаќин на ОИ 2012


Во Сингапур во среда Олимпискиот Комитет треба да одлучи на кој град ќе му даде да биде домаќин на Олимписките игри во 2012 година. Во игра се Лондон, Париз, Мадрид и Њујорк. Како што јавуваат агенциите лобирачката треска влегува во финишот. За Сингапур патуваат францускиот претседател Жак Ширак и британскиот премиер Тони Блер. За Мадрид лобира кралицата Софија, а за Њујорк сенаторката Хилари Клинтон и порашеншниот боксеркси шампион Мохамед Али.
XS
SM
MD
LG