Достапни линкови

Москва: Посета на кинескиот претседател Ху Џинтао


Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Москва разговараше со кинескиот лидер Ху Џинтао, кој е во 4-дневна посета на Русија. Путин оцени дека има значителен прогрес во руско – кинеските политички и економски односи. Двајцата лидери потпишаа и декларација со која се реафирмира почитувањето на меѓународното право и се бара посилна улога на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG