Достапни линкови

Вашингтон: Конгресот усвои резолуција за геноцид во Босна


Американскиот Конгрес усвоји резолуција идентична на онаа на Сенатот од пред една недела по повод 10 годишнината од масакрот на 7 илјади бошњаци во Сребреница. Се бара политиката на агресија и етничко чистење која ја спроведуваа српските сили во Босна со подршка на Сојузна Република Југославија да се дефинира како геноцид, а одговорните да бидат предадени и судени во Хашкиот Трибунал.
XS
SM
MD
LG