Достапни линкови

Светскиот поглед врз САД рефлексија на војната во Ирак, но и на „војната против теророт“


Американскиот претседател Џорџ Буш вели дека не обрнува внимание на истражувањата на јавното мислење кога ја формулира политиката. Тој сигурно не се обрна на протестите во голем дел на Европа кога ја почна војната во Ирак. Две години по војната, сега, според истражувањето во 16 држави, како што јавува Ендрју Тули од Вашингтон, се гледа дека светскиот поглед врз Соединетите Држави не е рефлексија само на војната во Ирак туки и на она што Буш го нарекува,, војна против теророт,,.

Хјуман Рајтс Воч и Амнести Интернешенел двете најпознати организации за човекови права цитирајќи затвореник издадоа извештај за злоупотреби и тортура во Затворот во Гуантанамо беј каде што има 500 осомничени терористи. Неколку американски законодавци и двајца поранешни претседатели побараа затворање на затворот или голема и целосна истрага. Во меѓувреме во Ирак и натаму гинат луѓе, стототици ирачки цивили и војници, и десетици американци припадници на воените сили. Во последните трио месеца тоа се случува и во Авганистан. Потпретседателот Дик Чејни го минимизира имапктот на војната во Ирак и Гуантанамо Беј.

„Дали ова ни штети од гледна точка на меѓународното мислење. Искрено мидлам дека не.“

Меѓутоа новото истражување на приватениот американски истражувачки центар Пипл анд Прес го демантира потпретседателот Дик Чејни. Репутацијата на Америка е директно погодена од војната во Ирак, како и во глобала од војната против тероризмот. Во 11 од 16 земји е добиен изненадувачки одговор, вели директорот на центарот Ендрју Коут.

„Можеби најизненадувачки одговор во истражувањето е дека Кина има подобар имиџ во јавноста – кај европската публика од Соединетите Држави.“

И по две години, вели Коут, американскиот имиџ не се подобри во западна Европа и останува слаб во повеќето муслимански земји. Позитивна нота е добиена во земјите на поранешниот Советски Блок, Полска и Русија како и Индија и Индонезија најголемата муслиманска земја во светот поради големата американска помош по трагедијата што ја предизвика цунамито. Анализирајќи го истражувањето поранешниот државен секретар Мадлеин Олбрајт вели дека тоа дава јасни препораки како да се подобри американскиот имиџ во светот.

„Ние можеме да го подобриме својот имиџ ако преземаме хуманитарни акции, ако ја подржуваме демократијата без да ја наметнуваме. И на крајот позитивниот искод во Ирак е апсолутно витално прашање.“

Истражувањето беше преземено во периодот Април – Мај во 16 држави со групи од по илјада испитаници. Интересно е и што 70 насто од американците рекле дека знаат оти нивната земја нема добар имиџ во многу подрачја во светот.
XS
SM
MD
LG