Достапни линкови

Софија: Победа на социјалистите на парламентарните избори


Од обработените 97,51 од извештаите на избирачките комисии во Бугарија, Коалицијата за Бугарија, предводена од Бугарската социјалистичка партија (БСП) на Сергеј Станишев води со 31,17 отсто, покажуват првичните резултати на Централната изборна комисија. Националното движење Симеон Втори (НДСВ) има 19,91 отсто, партијата на бугарските Турци - Движење за права и слободи (ДПС) 6,42 отсто, коалицијата "Атака" 8,21, ДПА 12,45 отсто, Обединети демократски сили (ОДС) 7,67 отсто, а останатите партии и коалиции 8,61 отсто од глаовите.
XS
SM
MD
LG