Достапни линкови

Пекинг: До сега 560 загинати во поплавите во делови на Кина


Во големите поплави што зафатија делови од Кина досега загинале над 560 луѓе, стотина се водат како изчезнати, а околу 2 ипол милиони жители биле евакуирани од поплавените подрачја, јавија кинеските медиуми. Во провинцијата Гуандонг, која е центар на кинеската извозна индустрија, во прекин се железничкиот и патниот сообраќај.
XS
SM
MD
LG