Достапни линкови

Пекинг: 80 загинати во поплави


Во големите поплави што ја зафатија јужна Кина, досега настрадале околу 80 луѓе, десетици се водат како изчезнати, а над 700 илјади биле принудени да ги напуштат своите домови. Кинеските агенции јавија дека поради силните дождови, нивото на некои реки е зголемено за над 20 метри, а воени авиони им доставуваат храна и медицински материјални на најзагорезените подрачја.
XS
SM
MD
LG