Достапни линкови

Тирана: Четири инциденти во пресрет на парламентарните избори


Атмосферата во Албанија се вжештува со наближување на 3 јули денот на парламентарните избори, оценуваат албанските медиуми. Како што пренесува МИА, според полицијата досега имало 4 инциденти меѓу приврзаниците на двете најголеми партии Социјалистичката и Демократската. Главен повод за судирите било обраќањето на премиерот Фатос Нано на грчки јазик пред преставници на гркото малцинство. Тој од лидерот на опозиционите демократи бил обвинет дека сака да насочи грците против неговата партија.
XS
SM
MD
LG