Достапни линкови

Калифорнија: Воспоставен контакт со Космос 1


Научниците во Пасадена Калифорнија соопштија дека воспоставиле контакт со првиот соларен вселенски брод Космос 1 лансиран синоќа од руска подморница во Баренцовото море. Сигнали се фатени и од теренските станици во Русија, Чешка и Пацифичкиот океан. Со планираното обиколување на земјата се сака да се покаже дека сончевата енергија може да се користи за интерпланетарни патувања. Касомос 1 е прватно спонзориран вселенски проект.
XS
SM
MD
LG