Достапни линкови

Камбоџа: Вооружени лица држеле во заложништво триесетина деца


Во едно Меѓународно училиште во северна Камбоџа вооружени лица од изутрината држеле во заложништво триесетина деца, повеќето странски државјани, и неколку учители. Заложничката драма, како што јавуваат агенциите, завршила со вооружена пресметка меѓу киднаперите и полицијата во која, според полицијата, загинало едно дете, а четворицата грабнувачи биле уапсени. Тие барале пари, оружје и автомобил за да го напуштат училиштето во градот Сиам Рап. Станува збор за врвна туристичка дестинација во Камбоџа на двесте километри, северозападно од главниот град Пном Пен.
XS
SM
MD
LG