Достапни линкови

Махабад: Судири на стотици ирански Курди со полицијата


Стотици ирански курди се судриле со полицијата во иранскиот град Махабад, јави Ирна. Демонстрациите се случија по веста дека во соседен Ирак за претседател на три области од ирачкиот Курдистан е избран Масуд Барзани - поранешен бунтовнички курдски лидер. Биле уништенми многу возила, продавници и плакати за иранските претседателски избори што треба да бидат одржани во петок.
XS
SM
MD
LG