Достапни линкови

Брисел: ЕУ се закани со санкции за Узбекистан


Министрите за надворешни работи на Европската Унија му се заканија со санкции на Узбекистан доколку не дозволи меѓународна истрага за насилствата во Андиџан.Според узбекистанските власти во насилстваат во Андиџан загинаа 173 лица претежно терористи, а според организациите за човекови права бројот на загинатите лица е 500 а меѓу нив има многу жени и деца.
XS
SM
MD
LG