Достапни линкови

Боливија: Демонстрации за национализација на резервите со природен гас


На уличните жестоки демонстрации во Боливија се бара национализација на резервите со природен гас и уставни промени за повеќе права на сиромашното индијанско население. Демонстрантите сметаат дека од индустријата со гас профитираат само белата по потекло европска елита. Претседателот Карлос Меса понуди оставка со напомена дека доколку не се одржат предвремени избори. Конгресот на Боливија денеска треба да реши дали ќе ја прифати оставката на Претседателот Меса.
XS
SM
MD
LG