Достапни линкови

Вашингтон: Роверот на НАСА на Марс повторно во движење


Роверот на НАСА Опортунити повторно е ставен во движење по површината на Марс. Инжењерите на НАСА успеале по пет неделна работа да го ослобадат вслененското возило кое било заглавено во пустинскиот песок на Марс. Опортунити и роботскиот истражувач Спирот веќе шеснаесет месеци испраќаат слики од Црвената планета.
XS
SM
MD
LG