Достапни линкови

Ерусалим: Интервенција на израелската полиција врз стотици палестински демонстранти


Израелската полиција денеска истрерала неколку гасни гранати врз стотиците палестинци кои фрлале камења врз полицајците пред џамијата Ал Акса во Ерусалим. До инцидентот дошло за време на денешното одбележување во Израел на Денот на Ерусалим. Станува збор за годишнина на освојувањето на традиционално арапскиот источен Ерусалим од страна на изралската армија во илјада девестотини ќесеет и седмата година.
XS
SM
MD
LG