Достапни линкови

Москва: Кодорковски осуден на девет години затвор


Новинските агенции јавија дека поранешниот шеф на рускиот нафтен гигант Јукос Михаил Кодорковски денеска е осуден на 9 години затвор. Ова е финалната одлука на судот по 11 месечниот процес за обвиненијата за одбегнување данок и финансиски малверзации. Подржувачите на Кодорковски сметаат дека обвинувањата против него се политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG