Достапни линкови

Ватикан: Прванов бара од Папата пренесување на дел од моштите на Св. Кирил и Методиј во Бугарија


Бугарскиот претседател Ѓорѓи Прванов на средбата со Папата Бенедикт 16-ти, побарал дел од моштите на Свети Кирил да бидат вратени во Бугарија, пишува денеска весникот Труд. Прванов го поканил Папата да ја посети Бугарија и оценил дека во интерес на унапредувањето на дијалогот, гестот на враќањето на дел од моштите на Свети Кирил би бил исклучително корисен.
XS
SM
MD
LG