Достапни линкови

Кан: Златна палма за филмот „Дете“


Филмот „Дете“ на браќата близнаци Жан Пјер и Лика Дарден од Белгија синока ја освои златната палма на 58 от филмски фестифал во Кан. Годинешното врачување на наградите помина во значително помирна атмосфера за разлика од минатата година која беше во знакот на американскиот режисер Мајкл Мур и неговиот филм кој остро ја критикуваше политиката на американскиот претседател Џорџ Буш.
XS
SM
MD
LG