Достапни линкови

Москва: Ходрковски виновен за проневера


Судот во Москва денеска пресуди дека основачот на нафтената компанија Јукос милионерот Михаил Ходорковски е виновен за проневера. За виновен е прогласен и второобвинитеиот за истиот случај бизнисменот Платон Лебедев. Во текот на процесот Ходорковски се изјасни за невин во врска со обвинувањето, наведувајќи дека станува збор за обид на руските власти да ја скршат неговата политичка независност.
XS
SM
MD
LG