Достапни линкови

Њујорк: Предлог резолуција за зголемување на Советот за безбедност на ОН


Индија, Јапонија, Германија и Бразил покренаа прелог резолуција во која бараат проширување на Советот за безбедност на Обединетите нации од сегашните петнаесет на дваесет и пет членки. Според предлогот, од новите десет членки, шест би биле постојани што значи дека би имало право на вето, додека другите четири би се менувале.
XS
SM
MD
LG