Достапни линкови

Вашингтон: Сабрина Харман виновна во случајот на малтретирање затвореници


Припадничката на американската воена полиција Сабрина Харман е прогласена за виновна во случајот на малтретирање затвореници во ирачкиот затвор Абу Граиб. Максималната казна што би можела да и биде изречена, според извори на судот, е пет ипол години затвор. Токму објавувањето на фотографиите на кои Сабрина позира пред измачени затвореници го иницираше скандалот во врска со Абу Граиб пред една година.
XS
SM
MD
LG