Достапни линкови

Загреб: Локални избори во Хрватска


Во Хрватаска од изутрината се одржуваат локални избори на кои четири милиони граѓани со право на глас треба да изберат претставници на општинските и на градските совети како и претсвници на жупаниските собранија и собранието на градот Загреб. Локалните избори во Хрватска претствуват и политички тест за владата на премиерот Иво Санадер кој ја презеде власта од социјалдемократите на Ивица Рачан кон крајот на 2003-та година.
XS
SM
MD
LG