Достапни линкови

Техеран: Седница на иранскиот парламент за нуклеарната програма


Иранскиот парламент денеска треба да одржи дебата на која од владата ќе побара продолжување на користењето на нуклеарната енергија вклучувајќи го и прозводството на збогатен ураниум. Пред тоа Евроспската Унија предупреди дека доколку Иран не се откаже од нуклеарните активности тогаш може да следуваат санкции и случајот би бил предаден во надлежност на Советот за безбедност на Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG