Достапни линкови

Стразбур: Судењето против Абдула Очалан не било фер


Европскиот суд за човекови права во Стразбур денеска се изјасни дека судењето против курдскиот бунтовнички лидер Абдула Очалан во Турција во 1999-та година, не било фер. Иако оваа одлука на судот не е обврзувачка, Турција можеби ќе го обнови судењето, бидејки настојува да ги исполни стандардите за приклучување во Европската Унија. Очалан е осуден на доживотен затвор.
XS
SM
MD
LG