Достапни линкови

Берлин: Бундестагот расправа за ратификацијата на европскиот устав


Долниот дом на германскиот парламент, Бундестагот денеска расправа за ратификација на новиот Устав на Европската Унија. Се очекува позитивно изјаснување на партениците. По две недели за Уставот ќе се гласа и во горниот дом – Бундесратот. Досега 7 земји членки на Унијата го ратификуваа Уставот, кој за да стапи во сила, треба да помине во сите 25.
XS
SM
MD
LG