Достапни линкови

Кабул: Студентски протести


Неколку стотици студенти протестираа денеска во Кабул поради информациите дека американски истражители во затворот Гвантанамо на Куба, го сквернавеле Куранот. Вчерашните слични демонстрации во Џалалабад беа проследени со насилства во кои 4 лица загинаа, а околу 70 беа повредени. Обединетите Нации денеска соопштија дека поради насилствата, од Џалалабад ќе биде повлечен дел од персоналот.
XS
SM
MD
LG