Достапни линкови

Атина: Ослободени заложниците


Анархистите кои синоќа го зазедоа Политехничкиот универзитет во Атина, по неколкучасовните преговори со полицијата, изутрината ги ослободиле сто и пеесете заложници, меѓу нив и поранешните министри и сегашни пратеници на опозиционата ПАСОК Евангелос Венизелос и Христос Верелис. До инцидентот дошло откако четириесетина анархисти со молотови коктели ги нападнале автомобилите на пратениците. На ова еагирала полицијата при што полесно ранила еден од анархистите кои потоа со заложниците се забараикадирале во Универзитетот.
XS
SM
MD
LG