Достапни линкови

Газа: Победа на Фатах на локалните палестински избори


Според првичните резултати од локалните палестински избори, што се одржаа вчера на Западниот Брег и во Газа, победник е движењето Фатах на палестинскиот лидер Махмуд Абас. Фатах освоил 52 од 80-те оштини, додека Хамас извојувал победа во 24. Во останатите општини победиле левичарски и независни кандидати. Конечните резултати се очекуваат в недела. На овие локални избори се гледа како на главен тест пред пред парламентарните, закажани за 17-ти јули.
XS
SM
MD
LG