Достапни линкови

Техеран: Иран има намера да ги продолжи разговорите со ЕУ


Иран соопшти дека, и покрај несогласувањата,
има намера да ги продолжи разговорите со Европската Унија околу својата нуклеарна програма. Имено, Техеран не го прифаќа барањето на Унијата да се откаже од развивањето на технологијата за збогатување на ураниумот под образложение дека тоа ќе го користи за мирни цели. Според Вашингтон пак, Иран се обидува да дојде до нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG