Достапни линкови

Париз: Ширак побара од Французите да го поддржат евро уставот


Францускиот претседател Жак Ширак во синоќешното обраќање побара од Французите да го поддржат Уставот на Европската Унија на референдумот што ќе се одржи на дваесет и деветти овој месец. Ширак оцени дека одбивањето на Уставот ќе им наштети на интересите на Франција, бидејќи во него се претставни француските вредности за демократијата и човековите права. Според последните испитувања на јавното мислење, скоро половина од французите се против европскиот Устав.
XS
SM
MD
LG