Достапни линкови

Виетнам: 30 години од победата на Северот врз Југот


Во Виетнам денеска се одбележуваат 30 години од победата на Северот врз Југот односно од победата на комунистите врз силите на Југот подржани од Соединетите Држави. Прославата, како што јавуваат агенциите е воздржана. Премиерот Пфан Ван Каи претходно упати апел сите страни во конфиктот во кој загинаа 2 милона Виетнамци и 58 илјади американски војници да го заборават минатото и да се свртрат кон иднината. Соединетите Држави денес се најголем трговски партнер на Виетнам.
XS
SM
MD
LG