Достапни линкови

Багдад: Избрана владата на Ибрахим ал Џафари


Ирачкиот парламент денеска ја избра владата на премиерот Ибрахим ал Џафари. Преговорите за новата влада во која, според Џафари, има преставници од сите главни етнички и религиски групи, се водат уште од завршувањето на општите избори во Јаунари. Листата на 36 члениот кабинет на премиерот Џафари треба да се пополни со уште неколку министри.
XS
SM
MD
LG