Достапни линкови

Чернобил: 19 години од нуклеарната катастрофа


Денеска се одбележува Деветнаест годишнината од Чернобилската нуклерана катастрофа. Експлозијата во четвртиот реактор на украинската нуклеарна централа предизвика радиоактивно загадување во Украина, Русија, Белорусија и во голем дел од северна Европа. Последиците беа трагични: илјадници мртви и околу седум милиони луѓе кои страдаат од ефектите на радиоактивното зрачење.
XS
SM
MD
LG