Достапни линкови

Ватикан: Инагурација на Папата Бенедикт 16


На плоштадот свети петар во Ватикан денеска започна свечената миса која претставува инаугурација на поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт шеснаесетти, пред неколку стотина илјади верници, како и повеке државни претставници. Седумдесет и осум годишниот кардинал Јозеф Рацингер за папа беше избран во вторникот на конклавата која траеше два дена. Тој е осми германски понтиф, а е познат како лидер на конзервативната струја во Ватикан и лидер на влиајтелната Конгрегација на католичката доктрина.
XS
SM
MD
LG