Достапни линкови

Пекинг: Растат тензиите меѓу Кина и Јапонија


Тензиите меѓу Кина и Јапонија се интензивираа по оценката на кинеската владата дека меѓусебните односи се на најниско ниво во изминативе триесет години. Од друга страна, портпаролот на јапонската влада Хиројуки Хосода денеска изјави дека Токио останува на инсистирањето да добие официјално извинување од Пекинг поради серијата антијапонски протести во Кина.
XS
SM
MD
LG