Достапни линкови

Меден: Ирачката армија не открила докази оти има заложници


Ирачката армија соопшти дека не открила докази оти имало заложници во градот Меден во близина на Багдад. Овој град беше опколен од илјада ирачки војници откако се проширија информации дека сунитски милитанти го држат во заложништво тамошното шиитско население. Вчера премиерот Ијад Алави изјави дека групата на Ал Каида во Ирак со масовни киднапирања се обидувала да испровоцира сунитско шиитска граѓанска војна.
XS
SM
MD
LG