Достапни линкови

Кипар: Избори во турскиот дел на островот


Во северниот турски дел на Кипар денеска се одржуваат претседателски избори. Новиот лидер на кипарските турци ке го замени 81 годишниот Рауф Денкташ. Според истражувањата на јавното мислење најголеми шанси да победи има Мехмет Али Талат кој вели дека сака да започне нови разговори за обединување со грчкиот дел.
XS
SM
MD
LG