Достапни линкови

Пекинг: Демонстрации во повеќе градови против Јапонија


Повеке илјади демонстранти денеска протестираат во повеке кинески градови против Токио, а во посета на Кина денеска пристигна шефот на јапонската дипломатија Нобутака Масимура со цел да помогне во решавањето на кризата мегу двете земји. Минатата недела во Кина започнаа протести откако во Јапонија беше издаден учебник, за кој Пекинг вели дека го намалува значењето или воопшто не ги признава злосторствата сторени во Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG