Достапни линкови

Луксембург: Состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ


Министрите за надворешни работи на Европската Унија на денешниот состанок во Луксембург се очекува да расправаат за ембаргото за оружје против Кина. Неколку земји – членки, предводени од Франција и Германија, се залагаат за укинување на ембаргото со цел да се стимулира трговската размена со Кина. Европскиот парламент вчера се изјасни за останување на ембаргото.
XS
SM
MD
LG