Достапни линкови

Бајконур: Успешно лансирана ракетата Сојуз


Од космодромот Бајконур во Казахстан денеска успешно е лансирана руската ракета Сојуз со американски, руски и италијански астронаути. Русинот Сергеј Крикалев и американецот Џон Филипс, ќе го заменат екипажот на меѓународната вселенска станица, каде што ќе останат во наредните 6 месеци, а италијанецот Роберто Витори, ќе остане во вселената 10-тина дена.
XS
SM
MD
LG