Достапни линкови

Вашингтон: САД стојат на политиката со името на Македонија


,,Ја објаснив нашата политика во времето кога ја соопштив. Немам ништо повеќе да додадам,, На ваков начин портпаролот на американскиот Стејт Департмент Ричард Баучер уште еднаш одговори на новинарско прашање околу тоа како го објаснува ставот на Вашингтон да го признае името Република Македонија. Баучер повтори дека Соедуинетите Држави ги охрабруваат двете страни да продолжат да работат со посредникот на Обединетите Нации Метју Нимиц во изнаоѓањето решение за спорот.
XS
SM
MD
LG