Достапни линкови

Техеран: Легализиран абортусот во Иран


Иранскиот парламент денеска одобри закон за легализација на абортусот, според кој тоа е можно до четвртиот месец од бременоста, со согласност на тројца лекари, доколку фетусот е проблематичен и со одобрение на двајцата родители. И вака строгиот Закон, за да стапи во сила, мора да биде одобрен од исламскиот совет.
XS
SM
MD
LG