Достапни линкови

Токио: Силен земјотрес, нема жртви


Силен земјотрес со интензитет од шест запирка еден степен според Рихтеровата скала изутрината го погоди подрачјето на Токио и освен помали материјални штети и метеж во јавниот сообраќај, не предизвика жртви Сеизмолозите велат дека и покрај тоа што станува збор за најсилен потрес во Токио од две илјадитата година, сепак тој нема да предизвика цунами. Под Јапонија се наоѓаат четири тектонски плочи кои секоја година предизвикуваат неколку илјади земјотреси.
XS
SM
MD
LG